Jack Kerouac
Jack Kerouac, a właściwie Jean-Louis Lebris de Kérouac, to amerykański powieściopisarz, poeta i artysta kanadyjskiego pochodzenia, jeden z czołowych przedstawicieli Beat Generation.
Życiorys Jacka Kerouaca
Jack Kerouac urodził się w 1922 roku, we francusko-amerykańskiej rodzinie, która wyemigrowała z Quebecu do Nowej Anglii w poszukiwaniu pracy. Chłopiec był wybitnie uzdolny sportowo i dzięki temu dostał stypendium Columbia University w Nowym Jorku, które zmieniło całe jego życie. Na uczelni poznał innych przyszłych członków tzw. Beat Generation: Neala Cassady'ego, Williama S. Burroughsa i Allena Ginsberga. W 1943 po cofnięciu stypendium wstąpił do marynarki wojennej, skąd wkrótce go zwolniono z powodów psychiatrycznych.
Kerouac zaczynał pisać w Nowym Jorku wraz z kolegami z uczelni, pomiędzy swoimi podróżami morskimi. Zadebiutował z powieścią „Miasteczko i Miasto” w 1950 roku, ale kolejna jego książka ukazała się drukiem dopiero w 1957 roku. Była to słynna powieść „W drodze”, która jest jednym z najbardziej znanych dzieł powojennej, jazzowo-poetycznej epoki Beat Generation. Jack Kerouac zmarł w wieku 47 lat, w wyniku krwawienia z przewodu pokarmowego.
Książki Jacka Kerouaca
Książki tego amerykańskiego pisarza w większości są mocno autobiograficzne i bazują przede wszystkim na jego własnych podróżach i przemyśleniach dotyczących życia.
Najważniejszym tytułem w dorobku literackim Kerouaca jest niewątpliwie „W drodze”, która została napisana podczas sesji spontanicznej prozy i jest strumieniem świadomości zapisanym na zwoju papieru do maszyny do pisania. Książka została napisana w 1951 roku, ale ukazała się drukiem dopiero po 6 latach, ponieważ wydawnictwa obawiały się ją wydawać. Mimo to, w ciągu zaledwie tygodniu stała się bestsellerem.
Do innych ważnych utworów Kerouaca należą „Włóczędzy Dharmy”, „Podziemni. Pic.” oraz napisana wspólnie z Williamem S. Burroughsem książka „A hipopotamy żywcem się ugotowały”.